Dla kandydatów
Zakład Hebraistyki prowadzi 3-letnie studia pierwszego stopnia i 2-letnie studia drugiego stopnia w języku polskim dla osób zainteresowanych językiem hebrajskim, zarówno klasycznym, jak i współczesnym oraz kulturą żydowską i izraelską. Nasza oferta dydaktyczna skierowana jest do osób otwartych na inną kulturę, ciekawych świata, myślących krytycznie, lubiących uczyć się języków obcych, pragnących połączyć swoje zdolności i umiejętności językowe z wiedzą z innych dziedzin.
Zespół Zakładu Hebraistyki złożony jest z aktywnych naukowo pracowników z bogatym doświadczeniem zarówno badawczym, jak i dydaktycznym. Program nauczania języka hebrajskiego, wypracowany przez zespół dydaktyczny na przestrzeni lat, skupia się na komunikatywnym stosowaniu języka, jak również jego profesjonalnych zastosowaniach w zawodzie nauczyciela czy tłumacza. Przykłady naszych absolwentów pokazują, że są oni cenionymi pracownikami, a znajomość języka czyni z nich doskonałych badaczy historii i kultury Żydów oraz Izraela.
Studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku orientalistyka – hebraistyka
3-letnie studia licencjackie poświęcone są w dużej mierze intensywnej nauce języka hebrajskiego na różnych etapach jego rozwoju. Wysoki poziom znajomości języka pozwala na lekturę i analizowanie dzieł literackich oraz innych tekstów kultury w oryginale. Studenci zaznajamiają się także z podstawami judaizmu, epigrafiką hebrajską, historią Żydów i Izraela, historią literatury hebrajskiej oraz z kulturą izraelską.
Podczas 2-letnich studiów magisterskich prowadzone są seminaria i wykłady monograficzne w dziedzinie literaturoznawstwa, filozofii i językoznawstwa. Pogłębiana jest także znajomość języka hebrajskiego. Seminarium magisterskie odbywa się w języku hebrajskim, podobnie jak większość zajęć na tym etapie studiów.
Efekty kształcenia i profil absolwenta kierunku orientalistyka – hebraistyka
Zakładane efekty kształcenia mają dwojaki charakter: gwarantują zdobycie obszernej wiedzy w zakresie różnych aspektów kultury izraelskiej i żydowskiej oraz zdobycie umiejętności posługiwania się językiem hebrajskim. Studia dostarczają szerokiej wiedzy w zakresie literatury, historii, filozofii, religii oraz sztuki izraelskiej i żydowskiej oraz zapewniają zdobycie zaawansowanych umiejętności oraz kompetencji językowych poprzez intensywną naukę języka hebrajskiego.
Wszechstronne wykształcenie, jakie zapewnia program orientalistyki – hebraistyki, dotyczące również szeroko pojętej humanistyki, pozwala na późniejsze prowadzenie badań interdyscyplinarnych, a także zrozumienie korzeni problemów współczesnego świata i próby znalezienia dla nich rozwiązania. Zapewnia studentom szeroki horyzont, konieczny do zrozumienia dzisiejszych problemów i konfliktów wynikających z odmienności cywilizacyjnej. Program umożliwia także kształcenie nowej kadry w obszarze nauki o kulturze i religii oraz innych dyscyplin naukowych. Absolwent będzie także gotowy do podjęcia pracy w instytucjach upowszechniania kultury, w mediach, redakcjach oraz w administracji publicznej. Coraz intensywniejsze kontakty gospodarcze z Izraelem sprawiają, że rynek pracy potrzebuje ekspertów znających język oraz realia kulturowo-społeczne tego państwa.
Zdobyta wiedza pozwoli Absolwentowi kierunku orientalistyka – hebraistyka na poprawne poruszanie się w sferze ogólnych zagadnień dotyczących teorii i praktyki kultury izraelskiej i żydowskiej. Absolwent będzie rozumiał różnorodność kultur i cywilizacji, co pozwoli mu uczestniczyć w procesie porozumienia i współpracy międzykulturowej. Zdobędzie podbudowę dla teoretycznej refleksji o kulturze izraelskiej i żydowskiej. Będzie umiał analizować podstawowe zjawiska dotyczące kultury izraelskiej i żydowskiej, a narzędziem do analizy tych zjawisk będzie dla Absolwenta dobre przygotowanie językowe oraz metodologiczne przygotowanie w zakresie nauk o kulturze i religii, językoznawstwa, filozofii, historii, literaturoznawstwa oraz nauki o sztuce.