Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Działalność badawcza

Główne dyscypliny naukowe reprezentowane w Zakładzie to nauki o kulturze i religii, literaturoznawstwo i językoznawstwo. Punktem wyjścia jest zazwyczaj język hebrajski, współczesny lub w jednej ze swych wersji historycznych, częstokroć łączony z innymi językami i umiejętnościami. Prowadzone badania wpisują się w obszar badań nad współczesnym Izraelem (Israel Studies) oraz obszar studiów żydowskich (Jewish Studies) w kontekście literackim, kulturowym, historycznym i językowym.

Kulturoznawstwo

Kulturoznawczynie badają współczesne zjawiska kulturowe w Izraelu, w tym kwestie pamięci oraz tożsamości narodowej i diaspory żydowskiej, a także relacje międzykulturowe oraz wpływ judaizmu na kulturę globalną. Istotne miejsce w badaniach kulturoznawczych zajmują tradycje filozofii i myśli żydowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszy się także okres II Rzeczypospolitej i przypadający na ten czas szczególny rozkwit kultury i literatury hebrajskiej w Polsce.

Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu prowadzone w Zakładzie badania kulturoznawcze łączą perspektywy historyczne, językoznawcze i antropologiczne. Takie podejście pojawia się też często w studenckich pracach dyplomowych. 

Literaturoznawstwo

Literaturoznawcy skłaniają się zarówno ku literaturze biblijnej i epigrafice, jak również współczesnej literaturze hebrajskiej (XX-XXI wiek). Współczesna biblistyka wymaga dużego zakresu znajomości języków (hebrajski klasyczny, łacina, greka, aramejski) i szerokiej wiedzy historycznej. Badania dotyczące współczesnej literatury hebrajskiej często zahaczają o nowości wydawane w Polsce, a także kontekstualizują teksty hebrajskie w rzeczywistości i przeszłości polskiej oraz izraelskiej. Szczególne miejsce zajmują także prowadzone od niedawna badania dotyczące literatury hebrajskiej pisanej w Izraelu przez Palestyńczyków.  

Językoznawstwo

Językoznawstwo w Zakładzie hebraistyki realizowane jest zarówno w kontekstach porównawczych w zakresie semitystyki (wymagającej także znajomości innych języków regionu, jak arabski czy aramejski), jak również poprzez dokumentację językową. Innym aspektem istotnym dla rozwoju Zakładu jest praktyczna glottodydaktyka języka hebrajskiego, która pozwala naszym wykładowcom coraz skuteczniej uczyć tego języka.

Zobacz więcej na temat publikacji, konferencji, projektów badawczych oraz naukowych partnerów zespołu Zakładu Hebraistyki.